Haptonómia
A haptonomia a 20. század közepén jött létre. Alkotója, Frans Veldman, aki 1921-ben Hollandiában született és 2010. január 25-én hunyt el Franciaországban, „érzelmi tudománynak” nevezi. A második világháború drámai eseményei során megfigyelte az érzelmek fontosságát az emberi kapcsolatokban. Miután a háború véget ért, szüntelenül megpróbálta tudományosan megérteni, értelmezni és egy konkrét módszert kialakítani abból, amit ezen a viharos időszak alatt megtanult. Tehát kifejlesztett egy bizonyos megközelítést az emberek közötti érzelmi interakciókban.
Egy nap során százszor is megérintjük egymást. Az érintés az emberek közötti mindennapi kommunikáció fontos része – sokkal fontosabb, mint azt gondolnánk. Általában nem reflektálunk tudatosan arra, mit jelent az érintés a másik és a magunk számára. Azonban ha jól odafigyelünk, bizonyosan felfedezzük magunkban az érintéssel kapcsolatos érzéseket, hogy az jó vagy kellemetlen, esetleg haragot, szomorúságot vagy más érzéseket kelt bennünk. Bizonyos értelemben „ismerjük” ezeket az érzéseket és beépítjük őket mindennapi életünkbe.
Lelki problémák:
- Az érzelmek megélésével és kifejezésével kapcsolatos problémák
- A közelséggel és a bensőséges kapcsolatok létrehozásával és megtartásával kapcsolatos problémák
- Az önbizalom és az önelfogadás nehézségei
- Szorongás
- Az érintés és az érintés elfogadásának nehézsége
- A beszéd előtt időszak problémáinak feldolgozása
Testi problémák:
- Merev, feszes izmok, görcsösség.
- Ízületi fájdalmak: nyak-, váll-, könyök-, csípő-, térd- vagy bokafájás.
- Derék- és hátfájás.
- Sérülés vagy műtét utáni felépülés.
- Gyakori fejfájás.
- Alvászavarok
Akit bővebben érdekel a haptonómia itt tud magyar nyelvel olvasni róla, itt tanultam én is Juhász Krisztinától és Jean Luc Deconinck- tól.